Mehmet Akif Ersoy'u Anma ve İstiklal Marşı'nın Kabulünün 97.Yıldönümü nedeniyle Muratlı Kültür Merkezinde Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet İlkokulu tarafından hazırlanan anma ve kutlama programı düzenlendi.
        Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Sayın Kaymakamımız İ.Altan DEMİRAYAK tarafından yapıldı. Sayın Kaymakamımız konuşmasında "Bugün ulusal egemenliğimizin, bağımsızlığımızın ve kurtuluşumuzun sembolü olan İstiklal Marşı’mızın TBMM tarafından kabulünün 97. yıldönümünü kutlamanın coşkusunu, onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Hiç şüphesiz ki ulusal marşlar milletlerin tarihsel ve kültürel birikimlerini, ulusal karakterlerini, bağımsızlık ve kurtuluş mücadelelerini ifade eden ve yansıtan çok önemli edebi metinlerdir. Türk milleti tarih sahnesinde beş bin yıl, bu coğrafyada ise bin yıl boyunca önemli bir medeniyet oluşturmuş, tarihi geçmişi zaferlerle dolu olan şanlı ve parlak bir geçmişe sahiptir. Türk milletinin bu coğrafyada bin yıl boyunca oluşturmuş olduğu bu medeniyetle birlikte aynı zamanda haçlı emperyalist batı karşısında haç ile hilalin, hak ile batılın ve hakikat ile dalaletin mücadelesinde her zaman hakkın, hukukun ve adaletin yanında yer almış bir millet olduğunu da gururla ifade ediyoruz.
        Türk milletinin özellikle Birinci Dünya Savaşının sonunda oluşan olumsuz koşullar altında bile asla esareti, ümitsizliği, karamsarlığı kabullenmemesi gerektiğini ifade eden İstiklal Marşı’mızın ilk dizesindeki “Korkma” ifadesi olmuştur. Türk milletinin o dönemde öz vatan toprağını, bağımsızlığını, özgürlüğünü, bütün kutsal değerlerini, ezanını, bayrağını, namusunu, onurunu korumak ve kurtarmak adına yürütmüş olduğu destansı mücadeleyi başka hiçbir marş İstiklal Marşı gibi derin ve anlamlı bir şekilde ifade edemezdi. Onun içindir ki bu anlamlı günde şunu tekrar ifade ediyoruz. İstiklal Marşımız bileklerimizdeki gücümüzdür, İstiklal Marşımız göğüslerimizde atan coşkulu ve imanlı yüreğimizdir, İstiklal Marşımız Türk milletinin inancının, yenilmez iradesinin, vicdanının ortak sesidir. Bu nedenle bu anlamlı günü idrak etmek ve bizden sonra gelen kuşaklara aktarmak adına bu etkinliklerin düzenlenmesi çok büyük önem arz etmektedir. Çocuklarımıza, gençlerimize istiklal ruhunun, anlayışının mutlaka özümsetilmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Bu anlamlı gün vesilesiyle başta vatan toprağını bizlere armağan eden eşsiz komutan büyük devlet adamı gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi ve istiklal savaşındaki o destansı mücadeleyi ifade eden, anlatan, yansıtan istiklal şairimiz Mehmet Akif’i bir kez daha rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz." ifadelerini kullandı.
        Programın devamında Mehmet Akif ERSOY'un hayatı ve İstiklal Marşı'mızın kabulü hakkındaki "ÜŞÜYORDU" isimli sunum izlendi, İstiklal Marşı'nı Ezbere Okuma Yarışması'nda dereceye giren öğrencilerin ödülleri Sayın Kaymakamımız İ.Altan DEMİRAYAK, Belediye Başkanı Nebi TEPE ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali ERKOL tarafından verildi, program Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu İstiklal Marşı'nın kabulü ile ilgili Oratoryo gösterisinin ardından sona erdi.